İngiltere Şehirleri

LONDRA

Londra dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden biridir. İngiltere’nin ticari, politik ve kültürel merkezi, hükümetin ve ülkenin tüm firmalarının merkezinin bulunduğu, büyükelçiliklerin ve medya şirketlerinin merkezi olan Londra multi-etnik nüfusun ihtiyaçlarına da adapte olarak moda, müzik ve sanatında merkez haline gelmiştir.
Yaklaşık 8 milyonluk nüfusuyla AB’nin 2. kalabalık kentidir. Bağlı yerleşim birimleri ile birlikte (Greater London) nüfusu 12-15 milyondur. Km²’ye 4.573 kişi düşmektedir. Avrupa’da en fazla beyaz ırk harici insanın yaşadığı şehirdir. 300’den fazla farklı dil konuşulmaktadır.


Uluslararası turizmin kesişme noktasıdır. Dünyanın en kalabalık hava trafiği Londra hava trafiğidir. 5 uluslararası havaalanı bulunmaktadır. Bunların en büyüğü Heathrow’dur. Heathrow dünyanın en fazla uluslararası yolcu taşıyan havaalanıdır.


En önemli turistik mekanları, Parlamento Binası,Tower Bridge, Tower of London (Londra Kulesi), Buckingham Sarayı, Trafalgar Meydanı ve Londra gözü (İngilizce: London eye)’dür (Londra Dönmedolabı). Londra Büyük Şehri, Londra Şehri (City of London) , Westminister Şehri ve 31 metropoliten Londra-bölgesinden oluşur.


Yeşili bol olan bir şehirdir. Londra’da 143 adet kayıtlı park ve bahçe vardır. Thames Nehri şehri ikiye böler.


Londra, yaklaşık 2 bin yıl önce Romalılar tarafından kurulmuştur. M.Ö. 43 yılında Roma İmparatorluğu’nun Britanya’yı işgali sonrasında Londonium ismi ile kurulmuştur. İsmin kökeni ile ilgili kesin bilgiler olmamakla beraber, anlamının “akan nehir” olabileceği düşünülmektedir. Londra dünyanın eski kentlerinden birisidir. Turizm bakımından ise tarihi eserler büyük müzelerde sergilenmektedir. Kültürleri gerçekten bin yıl önceden dünyaya yayılmaya başlamıştır. Londra’ya dünyanın her tarafından gelenler vardır. Bu da Londra’nın tarihi bir şehir olmasının sonucudur.


Londra, şehir merkezine Heathrow havaalanına 45 dakika , Gatwick havaalanına 60 dakika ve Stansted Havaalanına 50 dakika uzaklıktadır.

BRIGHTON

Brighton, İngiltere’nin güney kıyısındaki East Sussex bölgesinde yer alan bir kenttir. Brighton, Hove, Portslade kentleri tarafından oluşturulan ve resmi ismi Brighton ve Hove şehrinin bir parçasıdir. Brighton kenti ve Brighton ve Hove sehri ise East Sussex’in kontluk yörel idaresinin sınırları içinde yer almasalar da coğrafi olarak sembolik olarak seremonilerde East Sussex kontluğunun parçaları olduğu kabul edilmektedir.


Brighton kenti, 1841’de demiryolunun gelmesiyle hızla büyümeye başlamış 1961’de 160.000 kişiye ulaşan nüfus  sahil boyunca yan yana uzayan Brighton, Worthing ve Littlehampton isimli üç yerleşim biriminden oluşan kent dokusuyla şehirsel nüfusu günümüzde yaklaşık olarak 480.000 olmuştur.


Brighton kenti yılda sekiz milyon civarında yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Kentin aynı zamanda ciddi bir konferans turizm sanayisi vardır: İşçi Partisi, Muhafazakâr Parti ve sendikalar yıllık toplantılarını burada yaparlar. Brighton’da iki üniversite ve bir tıp fakültesi vardır.


Yüksek öğrenci sayısıyla kozmopolit ve çok canlı  bir  atmosfere sahip olan Brighton, Londra’nın merkezinden trenle sadece 50 dakika uzaklıkta olup, Gatwick Havaalanından 30 dakika ve Heathrow Havaalanından  90 dakika uzaklıktadır.

MANCHESTER CITY


İngiltere’nin ikinci büyük şehri olan Manchester şehri sanayi ve endüstrinin geliştiği bir kenttir. Nüfusu 3 milyona yakındır. İngiltere ülkesinin Kuzey-Batı bölgesinde bulunan şehir statüsünde bir yerleşke, geniş bir coğrafik şehirleşme alanının ana merkezi ve “Manchester City” adlı metropoliten bölgenin yerel idare merkezidir.


Manchester şehri iklimsel olarak kuzeyde olmanın etkisiyle oldukça sert bir iklime sahiptir. Dünyaca ünlü Manchester United futbol kulübünün şehridir. Manchester’da gezilecek yerler arasında Manchester sanat galerisi, Manchester müzesi, Manchester Town Hall, Fog Lane Park, Queens Park, Old Trafford Stadı en önemlilerdir


Türk Havayoları’nın İstanbul’dan Manchester’a direk seferi bulunuyor. Manchester’a uçan uluslararası havayolları şehrin 16 km güneyinde bulunan Manchester Havalimanına iniş yapıyor. Havalimanı otobüsleri buradan Manchester’e yarım saatte bir kalkıyor. Şehir merkezine taksiyle gitmek ise yaklaşık 25 dakika sürüyor.

Toplu taşıma Manchester için oldukça gelişmiş ve refah seviyesine ulaşmış bir kavram. İngiltere’de elektrikli ray sistemi denilince akla gelen ilk şehir olan Manchester, 37 istasyonla tramvayın yaygın olarak kullanıldığı bir şehir. Londra’dan sonra en kapsamlı otobüs sistemi de yine Manchester’da. Dolayısıyla istediğiniz adresinin otobüs ya da tramway durağını bildikten sonra Manchester’da taksi kullanmaya pek gerek kalmıyor. Sınırsız ulaşım için alabileceğiniz ‘Day Saver Ticket’ ise şehri dolaşmanın en ucuz yolu.

CAMBRIDGE

İngiltere’nin şehirlerinden birisidir.Cambridge Üniversitesi şehrin en önemli ve en iyi bilinen kurumlarındandır. Cambridge şehri, Birleşik Krallık’ta Cambridge vilayetinin en eski İngiliz Üniversite kasabası ve idari merkezidir.
Londra’ nın kuzey-kuzeydoğusuna yaklaşık 50 mil (80 km) yayılır ve çok sayıda küçük kasaba ve köyler ile çevrilir. Ayrıca, Silicon Fen olarak bilinen yüksek teknoloji bölgesinin kalbidir.


Cambridge, en iyi Cambridge Üniversite’si ile bilinir. Üniversite ünlü Cavendish Laboratuarı,  King’s Kolej Şapeli ve Cambridge Üniversite Kütüphanesi’ni içerir. Cambridge silueti son iki şey ile egemenlik altına alınır, şehrin uzak güney ucundaki Addenbrooke’un Hastanesi’nin bacası ve kuzeydeki Aziz John’un Kolej Şapel Kulesi ile.


2001 yılı Birleşik Krallık nüfus sayımına göre, şehrin nüfusu 22.153 öğrenci ile birlikte 108.863 kişi idi. Ama şehirsel alan güney Cambridgeshire bölgesinin bir kısmını içine alır ve şehirsel alan nüfusu yaklaşık 130.000′ e ulaşır.
Şehir; tiyatrolar, mükemmel restoranlar, sinemalar, modern alışveriş merkezleri ve her türden müzikli eğlenceler gibi tüm sosyal ve kültürel olanakları sunmaktadır.


Londra Merkezinden 60 dakika uzaklıkta bulunan Cambridge,  Stansted Havaalanından 30 dakika, Heathrow havaalanından 90 dakika, Gatwick havaalanından 120 dakika uzaklıktadır.

OXFORD

İngiltere’nin güneydoğusunda bulunan kültürel ve tarihi açıdan önemli şehirlerinden biridir. Dünyanin en köklü üniversitelerinden Oxford Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan bu kent tam bir öğrenci şehri olma özelliğini yüzyıllardır korumaktadır. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerin varlığıyla oldukça kozmopolit bir yapıya sahip olan Oxford’un yaklaşık nüfusu 140,000’dir. Tarihi 8. yüzyıla kadar uzanan şehir, Oxford Üniversitesi’nin tarihi ve görkemli kolejleri, yemyeşil parkları, mimarisi ve kültürel geçmişiyle turistler için de bir cazibe merkezidir.


Londra’nın merkezinden trenle sadece 60 dakika uzaklıkta bulunan Oxford, Heathrow havaalanından sadece 60 dakika ve Gatwick Havaalanından sadece 120 dakika uzaklıktadır.

BOURNEMOUTH

Birleşik Krallık İngiltere ülkesinde Yorkshire-Humberside bölgesinde törensel Dorset kontluğuna bağlı tek seviyeli yerel idare birimi ve bir kentsel yerleşkedir.
Bournemouth Borough Yerel İdaresi birimi sınırları içindeki nüfusu (2008 tahminine göre) 163,900 kişidir. Fakat Bournemouth şehirsel alanı Poole ve Christchurch kentleri ile birleşik olup yaklaşık 400.000 kadar nüfuslu “Güney Doğu Dorset” şehirsel alanını oluşturur.


Londra’ya yaklaşık 170 km uzaklıktaki Bournemouth, genellikle sahili, gece kulüpleri, alışveriş imkânları ve dil okullarıyla bilinir.
Kentin 8 km kuzeyinde Bournemouth Uluslararası Havaalanı yer almaktadır.
Bunun yanında İngiltere’nin en büyük lunaparkları burada yer alır.

SOUTHAMPTON

Birleşik Krallık’ta, İngiltere ülkesinde Güney-Dogu (South-East) bölgesinde krallik seremonik “Hampshire” kontluguna dahildir; 1997de “tek-seviyeli yorel idare” olan “Southampton Şehri Yörel İdaresi” adı taşıyan yörel idare merkezi ve 1964de Kralice berati ile şehir statüsü verilen bir idare merkezi ve yerleşkedir.


İngiltere’nin güneşli Güney Sahilinde ve Londra’ya yalnızca bir saatlik mesafede bulunur. Uzun bir denizcilik geçmişine sahip bir şehirdir. Şehri sarmakta olan Orta Çağ’dan kalma iç surlar bulunmaktadır. Merkezin etrafında geniş parklar bulunmaktadır. Şehirde Avrupa sanat tarihini gözler önüne seren Southampton Sanat Galerisi, denizciliğe ilgisi olanlar için Maritime Müzesi, yeşil alan sevenler için Queens Parkı ve Central Park, doğal besinleri sevenler için Hampshire Çiftçi Pazarı, yeni yerler keşfetmek isteyenler için Hythe Ferry ile denize açılıp tarihi New Forest, gece hayatını sevenler için West Quay Road bulunur.

Subscribe to get 15% discount