İngiltere’de Eğitim Kalitesi

İNGİLTERE'DE KURS VE KURUMLAR İÇİN KALİTE STANDARTLARI

İngiltere eğitim sistemi tüm dünyada saygın ve değerlidir. Standartların yüksek kalmasını sağlamak için, kurum ve eğitimi düzenli olarak denetleyen ve akredite eden birçok bağımsız İngiliz organizasyonları vardır.  Eğitiminizin büyük bir bölümünün İngiltere’de yapmayı seçmeniz ve gelecekteki kariyer umutlarınızı için İngiltere’deki eğitiminizden emin olabilirsiniz.
İngiltere’de İngilizce dil merkezleri
İngiltere’deki tüm dil öğretimi kurumları Accreditaion UK tarafından akredite olmuştur.
Bu,  İngiltere’de İngilizce ve ulusal akredite İngilizce dil merkezleri birliği işbirliğiyle British Council tarafından yürütülen İngilizce kursları için UK akreditasyon planının bir parçasıdır.  İngiltere’de 430’un üzerinde akredite edilmiş İngilizce dil merkezleri bulunmaktadır.

İngilizce dil kursları her dört yılda bir denetlenir ve yıllık raporlama yapmaları şarttır. Bağımsız bir ekip dört standardı kontrol eder :

* Öğretim ve kurs yönetimi
* Öğrenci ve öğretmenler için kaynaklar ve öğrenme ortamı
* Öğretme ve öğrenme standartları
* Öğrenciler için refah, destek ve hizmetler

İngiltere’de Yüksek Öğrenim Üniversiteler Ve Kolejler


Her İngiltere Kurumu standartları ve programlarının kalitesinden sorumlu olmasına rağmen, Yüksek Öğretim Kalite Güvence Ajansı (QAA) düzenli olarak bağımsız denetimler gerçekleştirmektedir. QAA İngiltere’de yüksek öğrenim kurumlarının kabul edilebilir kalite niteliklerini ve uygun bir akademik standardı sağladığını kontrol eder.
QAA diğer ülkelerde de lisans programlarının veren İngiliz kurumları için kullanım kodu geliştirdi. Kendi ülkesinde bir İngiliz eğitimi tercih ederseniz İngiltere’de eğitimde olduğu gibi, öğretim, kaynak ve destek bakımından aynı yüksek standartlardan yararlanabilirsiniz.
İngiliz eğitim kurumlarındaki birçok bölüm de müfredata kılavuzluk eden ve inceleme ziyaretleri gerçekleştiren meslek kuruluşları tarafından da akredite edilmiştir.

İngiltere’deki özel okullar

İngiltere’de bağımsız okulların çoğunluğu Bağımsız Okullar Konseyi (ISC) üyesidir. Bağımsız Okullar Müfettişliği (ISI), ISC bir parçası, tüm üye okullarda düzenli olarak yüksek standartlarını korumak için kontrol sağlar.
ISC web sitesinde okulda denetimler hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz: www.isc.co.uk
ISC üyesi olmayan İngiliz özel okulları Eğitim Standartları Bürosu, Çocuk Hizmetleri  (Ofsted)  tarafından denetlenmektedir. İskoçya’da da her yıl  HMIe tarafından denetlenir ve denetimlerin raporları www.hmie.gov.uk ‘den  görülebilir.

İngiltere’deki tüm özel okulların standartlarının aşağıdaki özellikler bakımından ölçülür :


* Verilen eğitimin kalitesi
* Öğrencilerin ahlaki, sosyal, manevi ve kültürel gelişimi
*Sağlana bilgi ve şikâyetlerin çözüm yolları
* Öğrencilerin refah, sağlık ve güvenliği

Faydalı linkler:

Accreditation UK – www.britishcouncil.org/accreditation.htm
HMIe – www.hmie.gov.uk
ISC – www.isc.co.uk
BAC – www.the-bac.org

Subscribe to get 15% discount