İngiltere’de Ulaşım

İngiltere’de seyahat için pek çok seçenek vardır. Yeni gitmiş olabilirsini, keşfetmeye başlamak için hazırsınız, İngiltere ulaşım ağı sizi büyük şehirlerden küçük köylere kadar götürecektir.  İngiltere genelinde tren, otobüs, taksi veya bisikletle seyahat edebilirsiniz – uluslararası öğrenciler için bol indirimler geçerlidir.

İngiltere’de Uluslararası öğrenciler için tren seyahati

Trenle İngiltere’de birçok yere ulaşabilirsiniz. İngiltere’ye yeni seyahat ettiyseniz ya da İngiltere’de eğitim alıyorsanız ve keşfetmeye başlamak istiyorsanız, genellikle demiryolu ile bir sonraki hedef ulaşabilirsiniz.

İngiltere’de tren ağı ile ilgili Harita için : http://www.nationalrail.co.uk/passenger_services/maps/

Tren bileti fiyatı satın alma türüne bağlıdır. Çoğu İngiliz seyahat için tek bilet, aynı gün geri dönen ve açık dönüşlü biletler alabilir – bu size tarih ve saat taahhüdü olmadan geri dönüş bileti satın alma olanağı sağlar. Tren bileti alırken tasarruf etmenin en iyi yolu, ne zaman  seyahat edeceğinize tam olarak karar vermek ve peşin olarak  önceden satın almaktır.

Bunu online olarak yapabilirsiniz ve Trainline web sitesinde tren seyahati için diğer seçenekleri bulabilirsiniz. http://www.thetrainline.com/buytickets/


16 – 25 ( ya da herhangi bir yaşta ama tam zamanlı öğrenci)  yaşlarında iseniz  16-25 tren kartı ile  daha fazla tasarruf edebilirsiniz. Bunun maliyeti yılda  20 pound ven İngiltere’de demiryolu ücretlerin 3’te birini ödersiniz. Eğer İngiltere’de eğitim alırken çok seyahat etmek istiyorsanız, bu büyük bir yatırımdır.

16-25 Kartını herhangi bir tren istasyonunda satın alabilirsiniz ya da web sitesinden online başvuru yapabilirsiniz : http://www.16-25railcard.co.uk/


Otobüs ile İngiltere’de seyahat

Uluslararası öğrenciler için en ucuz seçeneklerden biri otobüs seyahatidir. Bilet ücretleri yolculuğa göre değişir ve genellikle yoğun saatlerde şehir merkezlerinde her 10 dakika bir otobüs bulabilirsiniz.

Otobüs sürücüsünden bilet satın alabilirsiniz. Londra’da, biletler tüm otobüs duraklarında bulunan bilet makinelerinden yolculuğa başlamadan önce satın alınmalıdır. Eğitim aldığınız yere giderken ve düzenli seyahat için haftalık ya da aylık paso alarak tasarruf edersiniz.

Otobüsle seyahat daha ucuzdur – genellikle daha yavaş olmasına rağmen –  eğer İngiltere’de ve Avrupa’da seyahat etmek istiyorsanız trenlere alternatiftir. Eğer 16-26 ve tam zamanlı öğrenci iseniz, İngiltere’de ana otobüs şirketi olan National Express’ten bir Coachcard satın alabilirsiniz. Bu yılda 10 pound tutar ve National Express otobüslerinde  % 30’a kadar tasarruf sağlar.

National Express web sitesinde bir Coachcard için online başvuruda bulunabilirsiniz.

Citylink ülkenin her yerine bağlantı sağlayan İskoçya ana otobüs servis sağlayıcısıdır. MyCitylink ile öğrenciler online rezervasyonlarında % 20 tasarruf ederler. Daha fazla bilgiyi Citylink web sitesinde bulabilirsiniz.

İngiltere’de uluslararası öğrenciler için kara yolculuğu

Tüm büyük şehirlerde taksi bulmak kolay ve çoğunlukla İngiltere’de seyahat için uygun bir seçenektir. Tüm taksilerde taksimetre bulunur ama tren veya otobüs ile benzer bir yolculuk için çok daha fazla ödersiniz. Sadece Hackney taksileri sokaktan almak için lisanslıdır – diğer tüm taksiler önceden rezerve edilmelidir.

Eğer 17 yaşından büyük iseniz ve ehliyete sahipseniz İngiltere’de araba kullanabilirsiniz. Ulaşım için tarifelere bağlı olmayı istemiyorsanız veya bir grup olarak seyahat ediyorsanız, bu tren ve otobüslere göre daha esnek ve daha ucuz bir seçenek olabilir. İngiltere’de akaryakıt fiyatlarının çok yüksek olduğunu ve 25 yaşın altında iseniz, sigortanın pahalı olabileceğini unutmayın.

İngiltere’de ehliyet şartları hakkında daha fazla bilgi edinmek için DVLA (Sürücü ve Araç Lisans Ajansı) web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İngiltere’de Bisiklete binme

İngiltere’deki seyahat için bir bisiklet kullanarak gerçekten tasarruf edebilirsiniz ve formda kalabilirsiniz. İngiltere’nin kırsal tepeleri dağ bisikleti için idealdir, İngiliz kentlerinin çoğunsa ana yollarda bisiklet için ayırmış yollar bulunmaktadır. Aynı zamanda çevreyi korumak için bisiklete binme giderek popüler hale gelmektedir.

Bir kask takmak zorunlu değildir ancak kendi güvenliğiniz için size şiddetle tavsiye edilir. Birçok kasaba ve şehirlerde bisiklet mağazaları bulabilirsiniz. İkinci el bisiklet çok ucuz bir seçenektir ve yerel gazetelerde satılık bisiklet için reklamlar bulabilirsiniz ya da eğitim kurumlarında, süpermarket ve gazete bayilerinde de ilan panolarında ikinci el bisikletler bulabilirsiniz.


Yararlı bağlantılar:
Network Rail Haritalar
Trainline
16-25 Kart
National Express

Subscribe to get 15% discount